A világ legszebb természetes úszómedencéi
Egy meleg napon nincs is jobb, mint egy hűvös medencébe csobbanni. De ha ez a tó a dzsungelben, barlangban található, vagy akár veszélyes örvény egy tengerszorosban, a dolog máris sokkal izgalmasabb! Számtalan oka van annak, hogy miért keressük a szenvedélyes és vadregényes helyeket, amik még mindig leginkább a természet által kialakított helyeken tudnak lázba hozni minket.
A lehetőségek adottak, hogy a világ különböző részein különleges építésű, gyönyörű kilátással rendelkező medencékben fürödjünk, de bármennyire is messzire száll az építészek fantáziája, a természetet bizonyul még mindig a legjobb tervezőnek.
Gippsland Tavak, Ausztrália
A csodálatos természeti jelenség a Gippsland tavaknál figyelhető meg Ausztráliában. A világító tó a vízben élő mikroorganizmusok miatt fénylik világoskék színben. A különleges látványt a szokatlanul nagy koncentrációban megjelenő biolumineszcens mikroorganizmus, a Noctiluca scintillans okozza. A világításnak számos, a túlélést segítő szerepe van; többek közt a táplálék csalogatása, és a támadók elijesztése.
Corryvreckan örvény, Skócia
Életveszélyes pezsgőfürdő. A lakatlan Scarba szigetét Juratól elválasztó szorosban található a Corrywreckan örvény, ami az egyik legveszélyesebb Skóciában. Az ellentétes áramlatok találkozásánál szokott kialakulni az Örvény (Whirlpool) jelenség. A legbátrabb vadvízi úszók bakancslistájának élén szereplő próbatétel. Az 1 kilométer hosszú úszásra csak kísérő felügyelet mellett tanácsos vállalkozni.
Havasu Falls, Havasupai Indián Rezervátum - Arizona, Amerikai Egyesült Államok
A Grand Canyontól délre található vízesés egy igazi kis oázis a sivatag közepén. Az eldugott hely csak helikopterrel vagy egy 16 kilométeres gyalogtúrával érhető el. A vízesést és a medencéket forrásvíz táplálja, így a vízszint egész évben állandó és a víz hőmérséklete is a frissítően hűvös 21°C körül mozog.
Sacred Blue Cenote, Ik Kil ökopark ,Mexikó
A dús vegetációjáról és vízeséséről híres szabályos kör alakú cenote Chichén Itzától mindössze 3 kilométerre található. A 25 méterrel a felszín alatt található tiszta, tintakék színű vízben jól esik egy csobbanás a lépcsők megmászása után. A cenote egy természetes módon kialakult kútszerű karsztképződmény, amely a mészköves felszín beszakadásával keletkezik. Átmérője és mélysége is néhány métertől akár száz méteres nagyságrendig terjedhet, alján pedig rendszerint álló- vagy folyóvíz található. A gyönyörű és békés természeti képződmény véres történelemmel büszkélkedhet, hiszen a maják emberáldozataik helyszíneként használták.
Fairy Pools , Skye sziget, Skócia
A vízesésekkel összekötött medencék csak gyalog közelíthetőek meg, és vagy nem túl mélyek, vagy nem elég biztonságosak a fürdőzéshez, ráadásul még a víz hőmérséklete is nagyon hideg - ez így nem hangzik túl turistacsalogatóan, de a környezet és a látvány mindenkit kárpótol, aki ellátogat ide. Azoknak pedig akik vállalják a megmártózást az egyik kis medencében, biztosan hűsítő felfrissülésben lesz részük az odavezető túra lezárásaként.
Pamukkale, Törökország
A török "gyapotvár" a világ egyik ritka csodája, és az UNESCO világörökség része, így bizonyára senkinek sem kell bemutatni. A természeti képződmény hófehér mészkőmedencéit a földfelszín alól feltörő, kalcium-hidrogénkarbonátban és szén-dioxidban gazdag, körülbelül 35 °C forrásvíz hozta létre körülbelül 14 000 évvel ezelőtt. A tömeges turizmus miatt a hófehér teraszokat tápláló forrás egyre apad, és a mészkőmedencék is kezdtek elszíneződni. A pusztulás megállítása miatt ma már csak a kijelölt útvonalon lehet közlekedni, és a meghatározott medencékben lehet fürödni. Ne feledjük, hogy nem ekkora méretben, de hazánkban Egerszalókon is található egy hasonló természeti jelenség.
Giola Thassos, Görögország
Thassos szigetének déli részén fekszik ez a kristálytiszta, türkizszínű kis medence. A sziklába vájt, sósvizű természetes lagúna az útról nem látható, és autóval sem közelíthető meg. A viszonylag mély vízben - méreténél fogva - egyszerre körülbelül 10 ember tud kellemesen úszkálni, vagy akár búvárkodni is.
Kék lagúna - Grindavík, Izland
Mind közül talán a legzsúfoltabb, üzleti alapokon működő és nem is túl olcsó fürdőt egyszerűen nem lehet kihagyni egy ilyen összeállításból. A lenyűgöző fluoreszkáló kék színű vizet geotermikus források táplálják és tartják egész évben állandó 37-39 °C-os hőmérsékleten. A lagúnában összegyűlő hatmillió liter víz 40 óránként teljesen kicserélődik, így biztosítva a tisztaságát, amelyhez a viszonylag sok látogató ellenére sem adnak hozzá klórt, vagy más fertőtlenítőszert.
To Sua Ocean Trench, Lalomanu, Szamoa
Szó szerinti fordításban egy hatalmas úszó lyuk, amelyet a látvány miatt érdemes felkeresni, a kihívás miatt pedig meghódítani. A 30 méter mélyen fekvő medencéhez - amely tulajdonképpen maga az óceán - egy hosszú fa létrán kell leereszkedni, majd az erős áramlatokkal dacolva lehet fürdeni.
Devil's Pool, Viktória vízesés, Zambia
A világ legveszélyesebb medencéjének is titulált Devil's Pool a több mint 100 méter magas Viktória vízesés tetején található, így úszás közben egy rossz mozdulat is könnyen a fürdőző életébe kerülhet. Bár a fürdőzés csak szeptember és december között, az alacsony vízállás idején megengedett, és akkor is helyi vezetők felügyelik a turistákat, mégis minden évben legalább egy ember meghal itt. Mindent egy jó fényképért?
Krka Nemzeti Park, Horvátország
A Krka Közép-Dalmácia legnagyobb folyója, amely keskeny sziklafalak között, vízeséseken, tavakon keresztül jut el a tengerbe. A nemzeti park mindenképpen megérdemel egy hosszú túrát, hiszen számos szikla, vízesés, valamint az itteni különleges állat- és növényvilág is érdemes a figyelemre. Külön érdekesség, hogy a folyóban található 18 halfajból 10 endemikus, tehát a világon egyedül csak itt található meg.
Enchanted River, Hinatuan, Fülöp-szigetek
Ha valaki azt gondolja, hogy nem létezik valódi kobaltkék vizű folyó, akkor mindenképpen el kell látogatnia a Fülöp-szigetekre! A víz kristálytiszta és hűsítő, a halak kíváncsiak, egyedül az áramlatokkal kell vigyázni a hasadékban.
Seljavallalaug medence, Izland
Geotermikus élvezetért érdemes túrázni! 1923-ban építették Izland legrégebbi, kültéri geotermikus medencéjét az ország déli részén. Egy hegyoldalban fekszik, ahonnan pazar a kilátás a környező hegyekre. Ez nem természet alkotta medence, hanem egy mesterséges 25 méter hosszú és 10 méter széles medence. A forró víz ami belekerül, az teljesen természetes és a medencét a hegyoldalba építették egy szűk völgybe, ami lélegzetelállító látványt nyújt. Amikor a medence jó meleg vizében lubickolunk az az érzésünk támad, hogy a világ végén vagyunk, csak a környező patakok csobogását halljuk, maga a nyugalom szigete. Gyalog lehet csak ide eljutni az Izland déli részén fekvő Seljavellir faluból. A túra sem megerőltető, a parkolóból kb. 15 percre található.
Egy további jó dolog Seljavallalaug geotermikus medencéjében, hogy kis öltöző kabinokban még átöltözésre is lehetőség nyílik. A vizet csak egyszer tisztítják minden nyáron, szóval lehet, hogy kicsit koszos, de megéri mert nyugodt és szép hely. Külön érdekesség, hogy 2010-ben teljesen befedte az Ejafjallajökull vulkánkitöréséből származó hamu.
Ha érdekelnek hazai bor- és önismereti kirándulások, hátizsákos kalandtúrák és zarándok utak, akkor tekintsd meg túranaptáramat.